Pri nastavovaní hypotéky je potrebné dobre zvážiť svoje finančné potreby a možnosti. Ku komplexnejšiemu zorientovaniu sa vo svete hypoték ti odporúčame naštudovanie dostupných informácií, využitie nezávislých porovnávačov ako je aj naša kalkulačka a prípadne využitie služieb odborníka alebo finančneho poradcu. Nasledovné riadky ti priblížia parametre, ktorým treba venovať pozornosť pri výbere hypotéky.
Pri rozhodovaní o výške hypotéky by si mal brať do úvahy:
Pri rozhodovaní banky či, a v akej výške úver poskytne vstupujú do hry nasledové ukazovatele:
Tu si treba povedať že úrok nie je všetko - musíš si zvážiť taktiež výhodnosť fixácie a výšku pridružených poplatkov danej banky.
Dôležitým súvisiacim ukazovateľom je RPMN(Ročná Percentuálna Miera Nákladov) - poskytuje ti presnejší pohľad na cenu úveru ako úroková miera. Sú v nej okrem úroku zahrnuté aj všetky náklady a poplatky spojené s úverom na ročnej báze - napr. poplatky súvisiace s poskytnutím úveru, poplatok za úverový účet, poistenie úveru ..
Tiež si daj pozor, pokiaľ budeš používať internetové kalkulačky - často sa stáva že nemajú aktuálne údaje o úrokových mierach. Najistejšie teda je prejsť si ponuky jednotlivých bánk alebo využiť služby odborníka/fin. poradcu ktorý má o aktuálnych podmienkach bánk prehľad. Tu treba byť obozretný, lebo ako mnohí už zažili - medzi poradcami sa nájdu aj takí, čo chcú skôr zarobiť ako poradiť. Netreba sa nechať nalákať na prvú ponuku a treba používať aj "sedliacky rozum". Dobrý poradca ti vždy ponúkne viacero alternatív a vysvetlí čím je ktorá pre teba výhodná.
Doba fixácie je miminálne rovnako dôležitý parameter ako úrok. Predstavuje čas, na ktorý sú zafixované konkrétne parametre hypotekárneho úveru, ovplyvňuje výšku splátky a celkové preplatenie úveru. Pri kratšej fixácii je preplatenie nižšie, stúpa však výška splátky. Tiež spravidla platí že čím kratšia fixácia, tým výhodnejší úrok.
Treba si zvážiť výhodnosť tej ktorej fixácie pre tvoju konkrétnu situáciu. Napríklad pokiaľ kupuješ investičnú nehnuteľnosť, ktorú chceš do pár rokov predať ďalej, neoplatí sa ti nastavovať 10-ročnú fixáciu. Takiež v opačnom prípade - pokiaľ ide o rodinný dom v ktorom sa plánuješ usadiť natrvalo, má pre teba väčší zmysel dlhší fix ktorý zabezpečí stabilný úrok aj pokiaľ by nastali horšie časy.
Pridružené poplatky ti môžu ovplyvniť výsledú výhodnosť hypotéky:
Pri refinancovaní hypotéky pred uplynutím doby fixácie banky uplatňujú dva typy pokút:
Pokuta za predčasné splatenie - maximálna a väčšinou aj uplatňovaná výška pokuty je 1 % z predčasne splatenej sumy. Túto pokutu momentálne väčšinou prepláca banka, do ktore si úver prenášaš. Je ale lepšie si to pre istotu overiť.
Vrátenie uhradenej pokuty za predčasné splatenie - pokiaľ si už predtým daný úver refinancoval a chceš ho refinancovať opäť do inej banky pred uplynutím prvého obdobia fixácie, niektoré banky požadujú vrátenie pokuty za predčasné splatenie, ktorú za teba predtým uhradili. Príklad: